دوشنبه , تیر ۵ ۱۳۹۶
خانه / ازدواج / وظایف مرد بعد از ازدواج – سرپرست خانواده
وظایف مرد بعد از ازدواج - سرپرست خانواده

وظایف مرد بعد از ازدواج – سرپرست خانواده

زن و شوهر دو رکن بزرگ خانواده هستند لیکن مرد بدان جهت که‌آفرینش ویژه‌ای دارد و از جنبه تعقلات قوی‌تر است رکن بزرگ وسرپرست‌خانواده محسوب میشود. خداوند بزرگ نیز او را به عنوان قیم و سرپرست‌خانواده شناخته‌در قرآن کریم میفرماید: مردها سرپرست زنان میباشند،زیرا خدا بعض‌کسان را بر بعض دیگر برتری داده است . چون بدین مقام شناخته شده طبعا وظائف سنگین‌تر و دشوارتری‌هم خواهد داشت. اوست که میتواند با تدبیرات عاقلانه خویش خانواده را به بهترین‌وجه اداره کند و اسباب خوشبختی و سعادت آنان را فراهم سازد و محیطخانه را همانند بهشت‌برین مرتب و منظم گرداند،و همسرش را به صورت‌فرشته‌ای در آورد.

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:مرد سرپرست‌خانواده‌است و هر سرپرستی نسبت‌به زیردستانش مسؤولیت دارد 

سرپرست خانواده :

مردی که مدیر خانواده است‌باید بدین نکته توجه داشته باشد که زن نیز انسانی است مانند مرد.خواسته‌ها و آرزوها و حق حیات و آزادی‌دارد.باید بداند که زن گرفتن به معنای برده گرفتن نیست‌بلکه به معنای‌انتخاب شریک در زندگی و یار و مونس گرفتن است.باید به خواسته‌های‌درونی و آرزوهای او نیز توجه داشته باشد.چنان نیست که مرد مالک‌مطلق زن و مطلق العنان باشد.زن نیز حقوقی بر گردن شوهر دارد.

خداوند بزرگ در قرآن مجید میفرماید:همانطور که زنها نسبت‌به‌شوهرانشان وظائفی دارند حقوقی هم بر گردن آنها دارند و مردان را بر آنهابرتری هست 

زن‌داری :

چنانکه شوهرداری بزرگترین وظیفه یک بانوی خانه‌دار بوده درشریعت اسلام در ردیف جهاد قرار گرفته است همچنین زن‌داری بزرگترین‌ و ارزنده‌ترین عمل یک مرد زندار بوده راز سعادتمندی خانواده میباشد. اما زن‌داری کار آسانی نیست‌ بلکه رموزی دارد که هر کس کاملا بدانهاآشنا باشد میتواند همسرش را مطابق دلخواه به صورت یک بانوی ایده‌آل‌ بلکه فرشته رحمت درآورد.مردیکه بخواهد واقعا زن‌داری کند باید اخلاق و روحیات همسرش‌را کاملا بدست آورد،از خواسته‌های درونی و تمایلات نفسانی او آگاه شودو بر طبق آنها برنامه زندگی را مرتب سازد. به وسیله اخلاق و رفتار خویش‌چنان در او نفوذ کند و دلش را بدست آورد که به خانه و زندگی دلگرم شده‌از روی عشق و علاقه خانه‌داری کند. زن‌داری کلمه جامع و مبهمی است که احتیاج به شرح و توضیح‌دارد.در مباحث آینده مورد شرح و بسط قرار خواهد گرفت.

درباره‌ی حسین صفوی

هدف اصلی سایت ، ارائه و بیان مطالب قرآن در رابطه با ازدواج موفق و ماندگار است . امیدوارم زندگی مشترک سر شار از عشقی را تجربه کنید.

حتما ببینید

آثار ازدواج دنیوی و آخروی

آثار ازدواج دنیوی و آخروی

آثار ازدواج به دو دسته کلی تقسیم می شوند ، آثار دنیوی ازدواج و آثار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *