دوشنبه , تیر ۵ ۱۳۹۶
خانه / ازدواج / هدف از ازدواج چیست
هدف از ازدواج چیست

هدف از ازدواج چیست

هدف از ازدواج چیست ؟ امروزه خیلی از مردم واقعا نمی دانند هدف اصلی ازدواج چیست و همین امر باعث شده که روز به روز شاهد طلاق های بیشتر در جامعه مان باشیم و چقدر طلاق امری زشت و ناپسندیده ای است . همانطور که می دانید در احادیث اشاره شده است که بیشتر جهنمیان افراد مجرد هستند.

هدف از ازدواج آرامش و سکونت است :

«وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَ رَحْمَهً إِنَّ فی ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ: و از نشانه‏ های او اینکه همسرانی از جنس خود شما برای شما آفرید تا در کنار آنها آرامش یابید و در میانتان مودّت و رحمت قرار داد، در این نشانه‏هایی است برای گروهی که تفکّر می‏کنند».

خداوند در این آیه می‏فرماید: «دیگر از نشانه ‏های خدا این است که از جنس خودتان همسرانی برای شما آفرید تا در کنار آنها آرامش یابید» و از آنجا که ادامه این پیوند در میان همسران خصوصا و در میان همه انسانها عموما نیاز به یک جاذبه و کشش قلبی و روحانی دارد به دنبال آن اضافه می‏کند: «و در میان شما مودت و رحمت قرار داد».

جالب اینکه قرآن در این آیه هدف ازدواج را سکونت و آرامش قرار داده است و با تعبیر پرمعنی «لِتَسْکُنُوا» مسائل بسیاری را بیان کرده است و نظیر این تعبیر در آیه ۱۸۹ سوره اعراف نیز آمده است. به راستی وجود همسران با این ویژگی‏ها برای انسانها که مایه آرامش زندگی آنها است یکی از مواهب بزرگ الهی محسوب می‏شود، این آرامش از اینجا ناشی می‏شود که این دو جنس مکمّل یکدیگر و مایه شکوفایی و نشاط و پرورش یکدیگر می‏باشند به طوری که هریک بدون دیگری ناقص است و طبیعی است که میان یک موجود و مکمل وجود او چنین جاذبه نیرومندی وجود داشته است و همچنین این آرامش و سکوت هم از نظر جسمی است و هم از نظر روحی، هم از جنبه فردی و هم اجتماعی.

چرا ازدواج کنیم :
هنگامی که انسان از مرحله تجرّد گام به مرحله زندگی می‏گذارد شخصیت تازه‏ای در خود می‏یابد و احساس مسئولیت بیشتر می‏کند و این است معنی احساس آرامش در سایه ازدواج. و اما مسأله «مودّت» و «رحمت» ، در حقیقت ملاط و چسب مصالح ساختمانی جامعه انسانی است چراکه جامعه از فرد فرد انسانها تشکیل شده، اگر این افراد پراکنده و آن اجزاء مختلف با هم ارتباط و پیوند پیدا کنند جامعه‏ای به وجود نخواهد آمد. البته خداوند آیه «مودّت» و «رحمت» را میان دو همسر بیان می‏کند و اشاره دارد که خانواده بدون این دو اصل امکان‏پذیر نیست و از میان رفتن این دو پیوند و حتی ضعف و کمبود آن، مایه هزاران بدبختی، ناراحتی، اضطراب در خانواده و جامعه است.

ازدواج وسیله‏ای برای حفظ نوع بشر و وسیله‏ای برای تربیت فرزندان صالح

«نِساؤُکُمْ حَرْثٌ لَکُمْ فَأْتُوا حَرْثَکُمْ أَنَّی شِئْتُمْ وَ قَدِّمُوا لِأَنْفُسِکُمْ وَ اتَّقُوا اللَّهَ وَ اعْلَمُوا أَنَّکُمْ مُلاقُوهُ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنینَ: زنان شما موضع کشت شمایند پس هرگاه که خواستید می‏توانید با آنها آمیزش نمائید و برای خودتان پیش فرستید و تقوا بورزید و بدانید او را ملاقات خواهید کرد و به مؤمنین بشارت رحمت ده» (با تربیت فرزند خوب اثر نیکی برای خود از پیش بفرستید)

در این آیه زنان تشبیه به مزرعه شده‏اند و در حقیقت موقعیت زنان مانند زراعتی است که احتیاج به زمین مساعد و تخم سالم و آبیاری به موقع دارد تا بهره بدهد و در حقیقت قرآن می‏خواهد با این بیان ضرورت وجود زن را در اجتماع انسانی مجسّم کند که زن یک وسیله اطفاء شهوت نیست، بلکه وسیله‏ای است برای حفظ حیات نوع بشر.

جامعه اسلامی برای بقای نوع و نسل محتاج به زنان است زیرا که خداوند تکوّن انسان و مصوّر شدن او را در رحم زنان مقرر نموده و مردان را جزئی از آن قرار داده و هدف از ازدواج و آمیزش جنسی تنها لذت و کامجویی نیست بلکه باید برای ایجاد و پرورش فرزندان شایسته استفاده نمود تا وسیله‏ای برای یاد خدا و ذکر او باشد و فرزندان صالح کارهای نیک انجام دهند و خیر و ثوابش عاید خود و پدر و مادر خود باشد. پس منظور از «قَدِّمُوا لِأَنْفُسِکُم‏» پیش فرستادن عمل صالح برای قیامت است. در آخر آیه توصیه به تقوی می‏نماید: در آمیزش هم باید رعایت تقوی بشود و از حدود و مقررات آن تجاوز ننمایند و بدانند که سرانجام کار در قیامت با خداوند است و مؤمنین را بشارت دهند به پاداش اعمال نیکشان.

مولا علی علیه‏السلام از پیامبر خدا نقل می‏کند که فرمودند:

«هر کس دوست دارد پیرو آئین من باشد بداند که ازدواج جزئی از آئین من است سعی کنید که به وسیله ازدواج بچّه‏دار شوید زیرا در میان سایر امّت‏ها، به زیادی پیروانم مباهات می‏کنم»

 

اگر از این مطلب لذت بردید با به اشتراک گذاشتن آن ، در ثوابش شریک شوید

درباره‌ی حسین صفوی

هدف اصلی سایت ، ارائه و بیان مطالب قرآن در رابطه با ازدواج موفق و ماندگار است . امیدوارم زندگی مشترک سر شار از عشقی را تجربه کنید.

حتما ببینید

انتخاب همسر

انتخاب همسر و معیارهای آن از نگاه قرآن

انتخاب همسر امری بسیار مهم است همانطور که قرآن شدیدا مردم را به ازدواج دعوت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *