دوشنبه , تیر ۵ ۱۳۹۶
خانه / سخنرانی / سخنان قرائتی درباره ازدواج
سخنرانی حاج آقا قرائتی در رابطه با ازدواج

سخنان قرائتی درباره ازدواج

صحبت های حجت الاسلام قرائتی درباره ازدواج، حجاب و زنان :

بهره بردن از همسر، لیسانس و دیپلم نمی شناسد :

بعضی ها یک گیرهایی برای ازدواج گذاشته اند که خیلی عجیب است؛ «اول لیسانس ام را بگیرم، بعد…» در اسلام اینطوری نیست؛ بهره بردن از همسر که لیسانس و دیپلم نمی شناسد. چرا وقتی شما تشنه ای، نمی گویی اول لیسانس ام را بگیرم، بعد آب بخورم؟! «اول دختر اول باید ازدواج کند، بعد دومی.» چه ربطی دارد؟ آمدیم و دختر اول هیچ وقت نخواهد ازدواج کند. یک خانمی چند وقت پیش برای من نامه نوشت که از دست پدر و مادرم خیلی شاکی ام؛ آن موقع که من پیش دانشگاهی بودم، خواستگارهای خوبی داشتم، نگذاشتند ازدواج کنم. حالا دانشگاهم را هم رفته ام اما دیگر خواستگار ندارم. ما روی میخ نشسته ایم، هی می گوییم آخ! خب از روی میخ بلند شو.

سخنرانی حاج آقا قرائتی در رابطه با ازدواج

ازدواج دبیرستانی شود :

مشکل دو سوم جوانان امروز مسئله ازدواج است که معتقدم باید دختران در دوران دبیرستان ازدواج کنند. باید زمینه ازدواج آسان را برای جوانان فراهم کنیم چرا که اگر این اقدام صورت نگیرد با وجود ماهواره خطرات زیادی مورد توجه خانواده ها و مسئولین است. بنده با ازدواج دانشجویی مخالفم و معتقدم که باید ازدواج دبیرستانی را راه اندازی کنیم چرا که با راه اندازی این نوع ازدواج از بسیاری از آسیب های جامعه در امان خواهیم بود. والدین نباید به بهانه نداشتن شغل مناسب، سربازی، مدرک و سن پایین؛ ازدواج فرزندان خود را به تاخیر بیندازند.

ازدواج آسان ترویج شود :

بر اساس روایات قرآن، امر ازدواج بعد از اکسیژن و آب و نان به عنوان سومین نیاز بشر محسوب می شود. یکی از مهمترین مشکلات جامعه فعلی ما این است که آموزش و پرورش کشور آنطور که باید باشد نیست، امر ازدواج ربطی به تحصیل و … ندارد. متاسفانه بعضی از شهرداری ها در سطح کشور بودجه فرهنگی این مملکت را به آتش کشیده و در جایگاهش هزینه نمی کنند. به عنوان مثال شهرداری ها می توانند با بنا کردن چندین سالن و … موجبات ترویج ازدواج آسان جوانان را در سطح جامعه مهیا کنند.

سخنرانی حاج آقا قرائتی در رابطه با ازدواج

زنان ذاتا آرایش را دوست دارند :

آرایش زن چیست؟ زن ذاتا دوست دارد آرایش کند و این جزو ذات زن است. متاسفانه بعضی از این حاج خانم های پیرزن در خانه تا می بینند دخترشان آرایش می کند، یا عروسش، (خنده حضار) یک تعبیرات زشتی می کنند. خانم! تو پیری؟ خجالت نمی کشند، طوری نیست خجالت نکشند. مگر می خواهد برود بیرون خودش را نشان جوان ها بدهد. خودش را آرایش می کند. ما زن داریم دو لیتر گریه می کند برای امام حسین (ع) اما اگر بفهمد پسرش با عروسش یک بستنی خورده کودتا می کند. (خنده حضار) روضه هفتگی، ختم انعام، ختم قرآن، همه دعاها و نمی دانم «امن یجیب» مهرش، جانمازش اندازه یک بقچه حمام است اما اگر بفهمد که این مثلا با عروسش رفته فرض کنید حالا بگردند، دری وری می گوید. زن نژادش این است.

جوان دوست دارد شیک بپوشد :

شما یاد بگیرید از امیرالمومنین (ع)، با غلامش رفتند پیراهن بخرند، پیراهن قشنگ را داد به غلامش، گفت: آقا من قنبر غلام هستم. فرمود: مگر جوان نیستی؟ خب جوان دوست دارد شیک بپوشد. سر به سر بچه ها نگذارید. در آرایش حلال، وقتی به آرایش حلال گیر دادی، آنها سمت آرایش حرام می روند. خیلی از گیرهایی که می دهند اینها ضررش به خودشان برمی گردد.

آرایش دختران باعث سلب تمرکز می شود :

آرایش کردن دختران در دانشگاه از نظر حقوقی ظلم است. آرایش دختران سبب سلب تمرکز علمی سایر دانشجویان می شود. بی هویتی، ما را به بی ریشگی کشانده است. همچنین بی توجهی به علوم مطرح در مباحث دینی قابل انتقاد است. عدم تعقل برخی دانشجویان به حدی شده که به بهانه روشنفکری حاضر به تقلید از عالِم نیستند، در حالی که مراجع تقلید از اساتید کت و شلواری تقلید می کنند و هیچ مرجع تقلیدی به بهانه اینکه دلیل تجویز یک دارو را نمی داند از دستور پزشک سرپیچی نمی کند. اکنون سرطان اخلاقی در دانشگاه های ما رواج پیدا کرده است و از نظر اخلاقی در حال سقوط هستیم.

سخنرانی حاج آقا قرائتی در رابطه با ازدواج 

۵۰ مورد خواستگاری رفتم :

ازدواج را به تاخیر نیندازید. ازدواج را مالیخولیایی نکنید و سخت نگیرید. بنده ۵۰ مورد خواستگاری رفتم در هیچ کدام جواب نگرفتم و خدا خواست و ۵۱ مین شد.

 

دانلود فایل صوتی سخنرانی

 

درباره‌ی حسین صفوی

هدف اصلی سایت ، ارائه و بیان مطالب قرآن در رابطه با ازدواج موفق و ماندگار است . امیدوارم زندگی مشترک سر شار از عشقی را تجربه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *