دوشنبه , تیر ۵ ۱۳۹۶
خانه / ازدواج / انتخاب همسر و معیارهای آن از نگاه قرآن
انتخاب همسر

انتخاب همسر و معیارهای آن از نگاه قرآن

انتخاب همسر امری بسیار مهم است همانطور که قرآن شدیدا مردم را به ازدواج دعوت می کند در جاهایی نیز در رابطه با انتخاب همسر به ما کمک می کند.

پیش از انتخاب همسر چه باید کرد :

هر کس جنبه بنیادی دارد لذا اشخاص اقدام کننده به این امر مقدّس، وظیفه دارند از پیشگاه خداوند استمداد جسته و با دعا و نیایش و توکل بر الطافت الهی در انتخاب همسر دقت کافی به خرج دهند.

امیرمؤمنان علی صلی الله علیه و آله می‏فرمایند:

«پیوسته انواع بلاها و مشکلات خویش را پیش از وقوعش از طریق دعا و نیایش پیشگیری نمائید و شکّی نیست که همسر نامطلوب از دردناک‏ترین مصیبت‏ها و بلاها به شمار می‏آید و بالعکس، همسر صالح و شایسته از بزرگ‏ترین نعمت‏های الهی است و هیچ موهبتی از نعمت‏های دنیوی به پای آن نمی‏رسد».

از حضرت امام صادق علیه‏السلام آمده است که: «هنگامی که اراده ازدواج نمودید، ابتدا دو رکعت نماز خوانده و سپس حمد و سپاس الهی بگویید و آن‏گاه دست به دعا برداشته و بخوانید: خدایا! من اراده ازدواج دارم، همسری را برایم روزی کن که از نظر عفّت عمومی خویشتن دار باشد و ناموس و مالم را حفظ کند، روزی او فراوان و برکتش عظیم باشد، ای خدا! از وی فرزندی پاکیزه برایم روزی فرما که در طول حیات و پس از مرگم جانشین صالحی برای من گردد».

هم‏ کُفْو بودن در ازدواج :

هم‏کفو بودن دو همسر، یعنی: تناسب، همتایی، هماهنگی، همشأنی، سنخیّت، کفائت و هم طرازی بین دختر و پسر و به اصطلاح با هم جور درآمدن زن و شوهر. ازدواج نوعی «ترکیب بین دو انسان و دو خانواده» است. زندگی مشترک یک پدیده مرکب است که اجزای اصلی و اساسی آن «زن و مرد» می‏باشد هر قدر بین این دو عنصر، هماهنگی، همفکری، تناسب و سنخیّت روحی و اخلاقی و جسمی باشد این «ترکیب» استوارتر، مستحکم‏تر، پرثمرتر، شیرین‏تر، لذت‏بخش‏تر و جاودانه‏تر خواهدبود و هرچه این تناسب و هماهنگی کمتر باشد زندگی سست‏ تر، تلخ‏تر، ناپایدارتر خواهد بود.  دو انسانی که در کنار هم قرار می‏گیرند و می‏خواهند یک عمر با هم زندگی کنند و در همه امور شریک باشند و تصمیم‏های مشترک بگیرند و فرزندانی را به وجود آورند و تربیت کنند و به سعادت برسانند، حتما باید هماهنگ و هم سنخ و کفو هم باشند.

اشتباه رایج در انتخاب همسر :

متأسفانه در مسأله «انتخاب همسر» معمولاً به «خوب بودن عرفی» اکتفا می‏شود و به «هم‏کفو بودن» دختر و پسر، توجه کمتری می‏کنند و حال آنکه محور معیارهای انتخاب همسر، همین «همتایی» است. ندارد؛ زیرا هر «انسانی» دارای مغز، روح، اخلاق، تربیت، محیط و خانواده مخصوص به خود است و با دیگری فرق و فاصله دارد اما باید کوشش کرد هرچه قدر ممکن است این فاصله کمتر باشد.

مصادیقی از هم کفو بودن در عصر کنونی :
از جمله عوامل، هم‏کفو بودن، چه از لحاظ شرعی و چه از لحاظ اخلاقی، عُرفی و منطقی عبارتند از:

۱ همتایی در ایمان

ایمان یکی از ارکان مهم قوام و دوام زندگی محسوب می‏شود و با وجود ایمان واقعی، بسیاری از مشکلات از میان می‏رود، چراکه مؤمن باور دارد با صبر، پیش خداوند مأجور بوده و این ایثار و گذشت بی‏پاداش نخواهد ماند. اینجا است که باید تا می‏توانیم اعتقاداتمان را نزدیک ساخته و با تقرب آن درک بیشتر نسبت به همدیگر ایجاد خواهد شد.

فرض کنیم دو زوج به خاطر مشکلات اقتصادی با هم اختلاف داشته باشند، زن به خاطر چشم و هم‏چشمی، از شوهرش بیش از توان مالی او درخواستی را داشته باشد و او را در فشار قرار دهد و از او بخواهد به هر نحو ممکن خواسته او را اجابت کند و شوهر با منطق به او یادآوری کند و بگوید: «اگر من خواسته تو را برآورده کنم لازمه‏اش تجاوز به حقوق دیگران و غصب مال دیگری است و سرانجام این کار دخول در آتش جهنم خواهد بود، با این منطق اگر زن معتقد به خدا و روز جزا باشد، نصیحت دلسوزانه شوهر در او تأثیر گذاشته و او نفس سرکش را در جای خود خواهد نشاند.

۲ همتایی در سن
اصولاً هرچه سن به هم نزدیک‏تر باشد تفاهم بیشتر خواهد بود به طور مثال دو بچه هنگامی که بازی می‏کنند هرچه سن آنها به هم نزدیک‏تر باشد از بازی بیشتر لذت می‏بردند و در صورتی که این بچه نتواند با هم سنّ خود بازی کند در طول زمان از بازی کردن خسته شده و با بهانه‏های مختلف اسباب ناراحتی اطرافیان را فراهم می‏کند. و این چنین است در سایر موارد مثل دوست هم سن، از آنجایی که عواطف و سلیقه‏ها و درک انسانها متفاوت است در صورتی که تفاوت سنی زیاد باشد این اختلاف سلیقه‏ها بیشتر نمود خواهد کرد و احتمال مصالحه کمتر خواهد بود از این رو در صورت مراعات نکردن این قاعده تفاهم و همگونی شدن نیز مشکل خواهد بود ولو اینکه ممکن است در چند مورد محدود، این تفاهم خیلی بیشتر بوده باشد.

تناسب سنی که مورد قبول تمام روان‏شناسان و عرف می‏باشد و عقل نیز به آن مهر تأیید زده و همچنین با مقایسه سن تکلیف شدن دختر در اسلام که نه سالگی است و پسر که پانزده سالگی است «۶ سال» می‏باشد یعنی از آنجایی که دختر شش سال زودتر بالغ می‏شود بهتر است پسر چندسالی از دختر بزرگ‏تر باشد. البته اختلاف سن مرد با زن یکی از شرایط ایجاد ازدواج مطلوب است نه همه آن.

لذا در مواردی ممکن است باشد که سن زن و مرد هنگام ازدواج یکسان و یا زن از مرد بزرگ‏تر بود و این طبق توافق زن و مرد صورت گرفته و مشکلی نیز به همراه نداشته باشد. طبعا رعایت دیگر شرایط و محاسن ازدواج مطلوب می‏تواند این نقص را بپوشاند.

۳ همتایی در دانش :

یکی دیگر از ویژگی‏هایی که در بهتر شدن زندگی مشترک مؤثر است همتایی در دانش است به این معنی که در انتخاب همسر آینده دانش و علم او را نیز لحاظ کنیم و اینجا دو سؤال پیش می‏آید:

 ۱- نقش سواد و دانش در سرنوشت انسان چقدر است؟
۲- آیا بهتر است همسری که انتخاب می‏کنیم با سواد باشد یا فرق نمی‏کند؟

مردم عوام، بی‏سوادی را مانند کوری می‏پندارند یعنی همان‏گونه که انسانهای کور از دیدن یک سلسله واقعیات خارجی محروم‏اند اشخاص بی‏سواد نیز از درک بعضی از واقعیات عاجزند یعنی اگرچه دوست دارند آن واقعیات را درک کنند اما چون درک آن به علم و دانش بستگی دارد لذا محروم‏اند و برای اینکه بتوانند درک کنند باید باسواد شده و از طریق علم آن واقعیات را لمس کنند.

قرآن کریم نیز با این استناد که خود مردم نیز بین عالم و جاهل فرق می‏گذارند می‏فرماید:

«… ْ هَلْ یَسْتَوِی الَّذینَ یَعْلَمُونَ وَ الَّذینَ لا یَعْلَمُونَ إِنَّما یَتَذَکَّرُ أُولُوا الْأَلْبابِ: … یعنی آیا آنهایی که می‏دانند با آنهایی که نمی‏دانند یکسان هستند تنها خردمندان متذکر می‏شوند و همچنین پر واضح است که فرق علم با جهل، مثل فرق نور با ظلمت و تاریکی است».

البته مراد از علم آن علومی است که در راه تکامل و رشد انسانی به کار گرفته شده باشد، مثل علم اتم‏شناسی که در نیروگاه برق مورد استفاده قرار گرفته که در راستای سعادت بشر می‏باشد اما همین علم در صورتی که جهت ساخته شدن بمب اتمی به کار گرفته شود از بدترین علوم خواهد بود و همچنین است سایر علوم.

مهمترین معیارهای انتخاب همسر :

چه دختر و چه پسر برای تشکیل زندگی مشترک و یکی شدن برای رسیدن به آرامش و حفظ نوع بشر و تربیت انسانهای برتر از خود، باید در انتخاب همسر دقت کنند، دین‏داری، خوش‏خلقی، پاکدامنی، عفت، برخورداری از ادب از مهم‏ترین معیارهای انتخاب است.

دین‏داری، خوش‏خلقی، پاکدامنی، عفت، برخورداری از ادب از مهم‏ترین معیارهای انتخاب است.

در مباحث فقها آمده است که کفو بودن شوهر به اسلام او است و شخصیت‏های اجتماعی در کفو بودن دخالتی ندارد.

 

درباره‌ی حسین صفوی

هدف اصلی سایت ، ارائه و بیان مطالب قرآن در رابطه با ازدواج موفق و ماندگار است . امیدوارم زندگی مشترک سر شار از عشقی را تجربه کنید.

حتما ببینید

آثار ازدواج دنیوی و آخروی

آثار ازدواج دنیوی و آخروی

آثار ازدواج به دو دسته کلی تقسیم می شوند ، آثار دنیوی ازدواج و آثار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *