دوشنبه , تیر ۵ ۱۳۹۶
خانه / ازدواج / آثار ازدواج دنیوی و آخروی
آثار ازدواج دنیوی و آخروی

آثار ازدواج دنیوی و آخروی

آثار ازدواج به دو دسته کلی تقسیم می شوند ، آثار دنیوی ازدواج و آثار اخروی ازدواج . در این مقاله می خواهیم به آثار ازدواج از نگاه قرآن بپردازیم.

آثار دنیوی ازدواج :

ازدواج علاوه بر اینکه تکلیف دینی و سنت الهی و نبوی است ثمرات و میوه‏های شیرین نیز دارد، یک انسان متأهل علاوه بر تعبد و پیروی از دستورات الهی با ازدواج خویش سعادتمند شده و از مرز انزوا و تجرّد به کانون اجتماع و مسئولیت قدم می‏گذارد و متقابلاً از سوی دیگران و اجتماع مردم اعتبار و ارزش بیشتری کسب می‏کند و مورد احترام و استقبال سایر انسانها قرار می‏گیرد. عاطفه انسان دوستی و به ویژه عواطف پدر و مادری در چنین فردی شکوفا ازدواج علاوه بر اینکه تکلیف دینی و سنت الهی و نبوی است ثمرات و میوه‏های شیرین نیز دارد، یک انسان متأهل علاوه بر تعبد و پیروی از دستورات الهی با ازدواج خویش سعادتمند شده و از مرز انزوا و تجرّد به کانون اجتماع و مسئولیت قدم می‏گذارد و متقابلاً از سوی دیگران و اجتماع مردم اعتبار و ارزش بیشتری کسب می‏کند و مورد احترام و استقبال سایر انسانها قرار می‏گیرد. عاطفه انسان دوستی و به ویژه عواطف پدر و مادری در چنین فردی شکوفا بنابراین ضرورت ازدواج بر تمام انسانها که غریزه خود را از بین نبرده و اهل فحشاء نمی‏باشد معلوم است.

امام صادق علیه‏السلام نقل می‏کنند: «که جوانی به محضر مبارک رسول خدا آمده و از فقر شکایت کرد، پیامبر خدا صلی الله علیه و آله به عنوان چاره‏جویی فرمود: برو ازدواج کن. یکی از اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله، آن جوان را دیده و گفت: من دختر زیبایی دارم و می‏خواهم او را بر تو تزویج کنم و آن جوان نیز سفارش رسول خدا را جامه عمل پوشانید و خداوند نیز در روزی او گشایش عجیبی فراهم کرد».

امام صادق علیه‏ السلام می‏فرمایند: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرموده است:

«دیدار و برخورد به نامحرم از کارهای شیطان است، هر کس نگاهش به نامحرم افتاد و تأثیر پذیرفت به سراغ همسرش برود».

این نشان می‏دهد که مرد در مواقع تحریک باید همسری داشته باشد تا آرامش خاطر خود را حفظ کند.

آثار اخروی ازدواج :

علاوه بر آثار دنیوی ازدواج که فرزندان صالح شاخص‏ترین آنها است از نظر معنوی نیز این عمل خداپسندانه مورد توجه می‏باشد، ازدواج انسان را از گناهان بازداشته و عامل تقرّب در پیشگاه خداوند است این سنت نبوی پاداش عبادت را دو چندان نموده و خود نیز از بهترین طاعات الهی محسوب می‏گردد.

رسول خدا می‏فرماید: هر کس دوست دارد عاقبت به خیر باشد و باایمان کامل و با دلی پاک از دنیا برود حتما باید متأهل باشد»

همچنین می‏فرماید: «بیشترین افراد اهل آتش، مجردها هستند».

همچنین می‏فرماید: «پاداش دو رکعت نمازی که شخص متأهل انجام‏می‏دهد، از هفتاد رکعت نماز شخص مجرّد بالاتر است».

ازدواج بر پایه ایمان و اخلاق :

همسر موجودی است عاطفی که انسان تصمیم می‏گیرد یک عمر زندگی مشترک با وی را آغاز کند و اسرار بیرونی و درونی زندگی خویش را در اختیار او بگذارد و آن چنان روابط نزدیکی با وی پیدا کند که تشبیه آن در کسی متصوّر نیست و لذا در هنگام ازدواج باید متوسّل به خدا شده و از وی استمداد نمود و علاوه بر آن سزاوار است که از هیجان زدگی و ذوق زدگی و از هوی و هوس در انتخاب همسر کاملاً اجتناب نموده و با پدر و مادر و افراد دیندار در این زمینه مشورت کند و صفات همسر، به ویژه دیانت و فرهنگ و اخلاق او را در نظر بگیرد و آن‏گاه به این امر مقدّس اقدام نماید.

امام صادق علیه‏ السلام می‏فرماید:

«هرگاه کسی از شما قصد ازدواج کرد سزاوار است دو رکعت نماز بخواند و خدا را بخواهد که همسری عفیف و امین، با دیانت و متواضع و حافظ ناموس، نصیب وی کند».

ازدواج برپایه مادیات و شهوت :

ازدواج براساس هوس، جاه‏طلبی، مال‏اندوزی و غیره معمولاً نتیجه‏اش ندامت و پشیمانی است زیرا این قبیل ازدواج‏ها بر مبنای غرض‏های غیرمنطقی و بدون ریشه صورت می‏گیرد و موقع برخورد با کوچک‏ترین مانعی از هم می‏پاشد.

رسول خدا می‏فرمایند: «هنگامی که مردی با زنی به جهت ثروت و زیبایی‏اش ازدواج کند، ازآن بهره‏مند نمی‏شود اما اگر ازدواج بر اساس دین و تقوا بوده باشد، خداوند مال و زیبایی نیز به وی عطا می‏فرماید زیرا در سایه دین و کمالات معنوی رضایت و خشنودی شوهرش را فراهم می‏سازد»
و همچنین می‏فرماید:

«کسی که با زنی به جهت مال و منالش ازدواج کند، خداوند او را به آن ثروت واگذار می‏کند و هر کس به جهت زیبایی زن با وی زناشویی کند، سرانجام پشیمان گردد اما اگر دیانت و تقوای کسی را در نظر بگیرد، خداوند همه این‏ها را به وی مرحمت می‏فرماید».

درباره‌ی حسین صفوی

هدف اصلی سایت ، ارائه و بیان مطالب قرآن در رابطه با ازدواج موفق و ماندگار است . امیدوارم زندگی مشترک سر شار از عشقی را تجربه کنید.

حتما ببینید

انتخاب همسر

انتخاب همسر و معیارهای آن از نگاه قرآن

انتخاب همسر امری بسیار مهم است همانطور که قرآن شدیدا مردم را به ازدواج دعوت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *